פרימוורה בטוסקנה – סיור בעיירות עתיקות

החלק העתיק של העיירה השתמר היטב והנוף שנשקף מהחומות המבוצרות של מבצר מתקופת ימי הביניים הוא עוצר נשימה

החלק העתיק של העיירה השתמר היטב והנוף שנשקף מהחומות האבן, מעל מבצר מתקופת ימי הביניים הוא עוצר נשימה

הבטלה המתוקה בסגנון איטלקי

מרחנו את הבקרים שלנו בטוסקנה, בסגנון איטלקי אמיתי, נהנים פשוט מלא לעשות הרבה, dolce far niente, בטלה מתוקה. מהוילה יצאנו לטיולי כוכב נינוחים, שהתאימו לקצב של הורי, שהצטרפו אלנו לטיול. את המסלול בעיירות העתיקות של טוסקנה חילקנו לשני ימים. ביום אחד בקרנו בעיירות צ’רטלדו, קולה ואל ד’אלסה וביקור ביקב בעיירה מנטספרטולי. ביום אחר בדרך לסיינה, עצרנו בסן ג’מיניאנו, שנחשבת לפנינה טוסקנית ובעיירה המקסימה מונטריג’יוני. הקצב הנינוח הזה התאים לנו. בכל יום ניסינו גם לשלב ביקור ביקב באזור.

טיול יום בעיירות ימי הביניים

צ’רטלדו Certaldo מהכיכר המנומנמת עלינו ברכבל לאזור העתיק, הגבוה בעיירה, שנקרא Certaldo Alto. את האזור העתיק, מקיפה עיירה טוסקנית מודרנית, שבמרכזה כיכר. החלק העתיק של העיירה, השתמר היטב והנוף שנשקף מהחומות האבן, מעבר למבצר מתקופת ימי הביניים, הוא עוצר נשימה. ילדים קטנים שעלו איתנו ברכבל, התלהבו מהגובה אליו מטפס הרכבל, כדי להגיע לראש העיירה העתיקה. אחרי שירדנו מסיור בצ’רטלדו עילית, עצרנו בכיכר, ללקק גלידה טעימה בעיר התחתית.

בצ'רטלדו, מהכיכר המנומנמת, עלינו ברכבל לאזור העתיק, הגבוה בעיירה, שנקרא Certaldo Alto

בצ’רטלדו, מהכיכר המנומנמת, עלינו ברכבל לאזור העתיק, הגבוה בעיירה, שנקרא Certaldo Alto

IMG_8679IMG_9438

אבא שלי מטייל בעיירה קולה ואל ד'אלסה, Colle val d'Elsa , הנוף מרשים במיוחד, כאילו נלקח מסרט אבירים. משקיף על חומות אבנים עתיקה וגגות רעפים אדומים

אבא שלי,  מטייל בעיירה קולה ואל ד’אלסה, Colle val d’Els, הנוף מרשים במיוחד, כאילו נלקח מסרט אבירים, משקיף על עמק ירוק, חומות אבנים עתיקה וגגות רעפים אדומים

IMG_9203

כשמתקרבים מהכביש לעיירה קולה ואל ד’אלסה, Colle val d’Elsa, המראה מרשים במיוחד, כאילו נלקח מסרט אבירים. עיירה שטופת שמש, מוקפת חומות אבנים עתיקות וגגות רעפים אדומים, ממוסגרים בצמחיה סבוכה הנשפכת לתעלה המקיף את העיירה. חנינו את הרכב מחוץ לחומות ונכנסנו ברגל לעיר העתיקה, דרך הסמטאות, בהם פועלים בתי מלאכה קטנים לייצור קריסטלים, זכוכית עדינה, קרמיקה מקומית ואומנויות האזור. הכניסה היא דרך פורטה נובה Porta Novaa  השער המרשים, מכאן מתפתלת דרך ארוכה וצרה, לכיוון הארמון הבלתי גמור  –  Palazzo Campana, בחלק העתיק ביותר של העיירה. בסמטאות הצרות של העיירה, הזמן כאילו עצר מלכת. הולכים בתוך היסטוריה, ברחבות עם בתי אבן מימי הביניים, המובילים לכיכרות רנסנסיות. חשוב לתכנן להגיע לעיירה לפני הצהריים, הסיייסטה, אחרת הכול שומם וסגור.

IMG_9448IMG_9208

בסמטאות העיר העתיקה, פועלים בתי מלאכה קטנים לייצור קריסטלים, זכוכית עדינה, קרמיקה מקומית ואומנויות האזור

בסמטאות העיר העתיקה, פועלים בתי מלאכה קטנים לייצור קריסטלים, זכוכית עדינה, קרמיקה מקומית ואומנויות האזור

IMG_9337 IMG_9335IMG_9422

בחלק העתיק ביותר של העיירה קולה ואל ד'אלסה. ברחוב הראשי, כאילו הזמן עצר מלכת, משני צידיו, בתים מימי הביניים

בחלק העתיק ביותר של העיירה קולה ואל ד’אלסה, בסמטאות הצרות,  הזמן כאילו עצר מלכת

בדרך ליקב, עברנו במנהרה של עצים שיצרו חופה ירוקה מעל הכביש

בדרך ליקב, עברנו במנהרה של עצים שיצרו חופה ירוקה מעל הכביש

מתחת לטירה, ביקב סונינו, השתמר רחוב עתיק, מקומר, מתקופת ימי הביניים, שהפך למרתף לאחסון חביות עץ ענקיות

כרמים מסביב לטירה של יקב סונינו

כרמים מסביב לטירה של יקב סונינו

טיול ביקבים וטעימות יין

ביום זה, בחרנו לסייר ביקב סונינו, יקב משפחתי עתיק יומין, של משפחת סונינו, Fattoria Sonnino,

בעיירה מנטספרטוליMontespertoli, היקב שייך למשפחת אצולה, שעדיין מתגוררת בטירה עתיקה מהמאה ה- 12. מתחת לטירה, קסטלו סונינו, השתמר רחוב עתיק, מקומר, מתקופת ימי הביניים, שהפך למרתף לאחסון חביות עץ ענקיות. אחרי הסיור,  אפשר לשבת לארוחת טעימות יין עם גבינות, נקניקים, לחם מקומי וממרחים.

IMG_8998

כמה רומנטי, חתן וכלה מצטלמים בכיכר העיירה San Gimignano שהיא ללא ספק מהעיירות היפות ביותר בטוסקנה

כמה רומנטי, חתן וכלה מצטלמים בכיכר העיירה San Gimignano שהיא ללא ספק מהעיירות היפות ביותר בטוסקנה

פנינה טוסקנית בדרך לסיינה

תכננו לעשות עצירה בסן ג’מיניאנוSan Gimignano, העיירה עליה שמענו, שהיא מהעיירות היפות ביותר בטוסקנה. גם היא מתקופת ימי הביניים. את העיירה מקיפה חומה, 14 מגדלי אבן מעטרים את קו הרקיע שלה. מראה פוטוגני במיוחד, בדרך כשמתקרבים לעיירה. אסור להחמיץ, את הסיור מודרך בעיר העתיקה, מסביב ומעל החומות. כדאי לעלות על חומת המצודה ולהשקיף ממנה על הגבעות הירוקות שמקיפות את העיירה. במרכז, כמו בכל עיירה בטוסקנה, כיכר מרכזית, שבה נמצאים מבנים עתיקים מהיפים בעיר. בהם הקתדרלה הרומנסקית היפהפייה, בית הפודסטה ובניין העירייה. כאן גם אפשר להתרווח באחד מבתי הקפה או המסעדות מסביב לכיכר וללקק ג’לטו.

IMG_8660

IMG_9001

בכיכר בממונטריג'יוני, כיף לשבת עם כוס קפה, או לצאת לטיול קצר בסמטאות הצרות ובתים ציוריים שעדיין גרים בהם מקומיים

בכיכר בממונטריג’יוני, כיף לשבת עם כוס קפה, או לצאת לטיול קצר בסמטאות הצרות ובתים ציוריים שעדיין גרים בהם מקומיים

IMG_8662

עשינו עוד עצירה קטנה, בדרך לסיינה, בעיירה מונטריג’יוני Monteriggionii, עיירה זעירה, ששוכנת על ראש גבעה מוקפת חומות, ומגדלי שמירה חותכים את הרקיע. כמו בכל עיירה בטוסקנה, גם כאן, נשפכנו מהשער הראשי, לכיכר שכיף לשבת בה על כוס יין או קפה, להתבונן באנשים, או לצאת לטיול קצר, בסמטאות צרות ובתים ציוריים, שעדיין גרים בהם מקומיים. ממונטריג’יוני, המרחק לסיינה קצר, רק עוד כ-  20 הקילומטרים עד לסיינה.

IMG_9364

כרמים עד קצה האופק בעיירה מנטספרטולי

כרמים עד קצה האופק בעיירה מנטספרטולי

 

תוכן קולינרי ישראלי איכותי
powered by foody

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *